Tuesday, May 7 

08:15 - 09:15

ABTI General Assembly

Room Luís Freitas Branco

08:30 - 17:30

ESHI Diploma Examination

Room Cottinelli Telmo

08:30 - 17:30

ESHI Diploma Examination preparation room 

Room Daciano Costa

09:30 - 17:00

Accreditation Inspectors Workshop

Room Luís Freitas Branco

19:00 - 23:00

Accreditation Inspectors Dinner (by invitation)

(River Cruise Dinner with music - sightseeing Lisbon from the river)

 

Wednesday, May 8 

08:30 - 18:00

Welcome Desk

Luís de Freitas Branco Foyer

09:00 - 13:00

SPT -  IPST Meeting (Portuguese Society of Transplantation & Portuguese Institute for Blood and Transplantation)

Room Luís Freitas Branco

 

08:30 - 16:30

Executive Committee Meeting

Room Cottinelli Telmo

08:30 - 16:00

External Proficiency Testing Committee Meeting

Room Daciano da Costa 

08:30 - 16:00

Standards Committee Meeting

Room Vianna da Mota

10:00 - 12:00

IT & Bioinformatics Committee Meeting

Room Amadeo de Sousa Cardozo

09:00 - 16:30

Accreditation Committee Meeting

Room Maria Helena Vieira da Silva

13:30 - 17:00

Education Committee Meeting

Room Amadeo de Souza Cardoso

14:30 - 16:30

Scientific Committee Meeting

Room Glicínia Quartin

15:00 - 16:30

EFI Population Genetics Working Group (open meeting)

Room Luís Freitas Branco

17:00 - 19:30

Opening Ceremony

Main Auditorium

17:00 - 17:30

Welcome Addresses

António Martinho (Portugal), Joannis Mytilineos (Germany), Susana Sampaio (Portugal), João Paulo Sousa (Portugal)

17:30 - 17:45

Tribute to Portuguese Histocompatibility Founders

Maria Rosário Sancho (Portugal)

17:45 - 18:15

Julia Bodmer Award

Katharina Fleischhauer (Germany)

18:15 - 18:25

HLA Award

Steven Marsh (United Kingdom)

18:25 - 18:55

Ceppellini Lecture

Joannis Mytilineos (Germany)

19:00 - 19:30

Musical Moment: "Fado"

19:30 - 21:00

Welcome Reception

Room Vitorino Nemésio and garden (with students Magna Tuna)

 

Thursday, May 9

08:30 - 10:00

PLENARY SESSION 1

Hematopoietic Stem Cell Transplantation | Present and future of HSCT

Main Auditorium

HSCT Activity in Europe
Nicolaus Kröger
​ (Germany)

Let´s use strategies to prevent and treat relapse after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation
Robert Soiffer  (United States of America)


Microbiota
Marcel van den Brink (Netherlands)

 

10:00 - 10:30 - Coffee break with kind support of Rafer & ePoster viewing

10:30 - 12:00

Oral Session 1

Solid Organ Transplantation

Abstracts O9-O16

Room Sophia Mello Breyner

10:30 - 12:00

Oral Session 2

Reproduction, Autoimmunity, Infection & Cancer

Abstracts O17-O24

Room Luís Freitas Branco

10:30 - 12:00

Teaching Session 1

Population Genetics and MHC Polymorphism | Common well defined HLA alleles in Europe

Room Almada Negreiros

Chairs:  Alicia Sanchez-Mazas (Switzerland), J.M. Nunes (Switzerland)


HLA sequence data: what do they bring to population genetics
Alicia Sanchez-Mazas (Switzerland)

Population genetics tools in the clinical lab
Ann-Margaret Little (United Kingdom)


Linkage Disequilibrium and Haplotypes in Families and Populations
J.M. Nunes (Switzerland)

10:30 - 12:00

Meet the Expert 1 

Teaching H&I across Europe

Room Fernando Pessoa

Speakers:

David Turner (United Kingdom)

Marco Andreani (Italy)

Monika Lindemann (Germany)

Deborah Sage (United Kingdom)

12:00 - 12:15 - Pause

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 1

with kind support of CareDx

Room Sophia Mello Breyner

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 2

with kind support of GenDx

Room Luís Freitas Branco

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 3

with kind support of One Lambda

Room Almada Negreiros

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 4

with kind support of Omixon

Room Fernando Pessoa

12:15 - 13:00

PhD students and Research Postdocs meet Experts Session 1

(closed session for students and Research Postdocs only)

Room Luís Freitas Branco

Speaker: Marcel van den Brink (USA)

Free registration requested

12:15 - 14:30

Executive Committee and Coordinators meeting

Room Maria Helena Vieira da Silva (closed meeting)

13:00 - 14:00 - Lunch Box 

14:00 - 15:30

Oral Session 3

MHC Evolution, Anthropology and Population genetics

Abstracts O25 - O32

Room Sophia Mello Breyner

14:00 - 15:30

Oral Session 4

Abstracts O33-O40

Immunotherapy, Gene Therapy & Cellular Therapy

Room Luís Freitas Branco

14:00 - 15:30

Teaching Session 2

Hematopoietic Stem Cell Graft Function and Immune Reconstitution  

Room Almada Negreiros
Chairs: Dario Ligeiro (Portugal), J. Forjaz-Lacerda (Portugal)    

Restoration of Structural and Functional Diversity of Lymphocyte Compartments after Lymphodepletion
Dario Ligeiro (Portugal)   


Imunological Conditioning in GVHD 
Maria Soares (Portugal)


Challenges in Chimerism Analysis for Graft Function Monitoring

Benedetta Mazi (Italy)

14:00 - 15:30

Meet the Expert 2 

EFI External Proficiency Testing 

Celebrating 25 years of EPT in H&I

Room Fernando Pessoa

Chairs: Yvonne Zoet (Netherlands), Falko Heinemann (Germany)    

Ilias Doxiadis (Germany)

Katarzyna Bogunia-Kubik (Poland)

15:30 - 16:00 - Coffee break & ePoster viewing

16:00 - 17:30

PLENARY SESSION 2

Cancer Immunogenetics | Cellular and Molecular Mechanism of Immune Evasion in Cancer

Main Auditorium

NK-DC Crosstalk

Caetano Reis-e-Sousa (United Kingdom)

Evolution of resistance to immunotherapy
Annette Paschen (Germany)

 

HLA immune escape

Soldano Ferrone (United States of America)

17:30 - 18:30 - Scientific ePoster Discussion (wine & cheese)

LCD Screen 1

Poster Session - Solid Organ Transplantation (P1-P8 & P17-P42) 

LCD Screen 2

Poster Session - Reproduction, Autoimmunity, Infection & Cancer (P68-P99) 

LCD Screen 3

Poster Session - MHC Evolution, Anthropology & Population Genetics  (P100-P150)

LCD Screen 4

Poster Session - Haematopoietic Stem Cell Transplantation (P151-P179) 

LCD Screen 5

Poster Session - New Technologies and Bioinformatics  (P180-P187 & P196-P210)

LCD Screen 6

Poster Session - NK & Miscellaneous (P225-P247) 

LCD Screen 7

Poster Session - Solid Organ Transplantion (P9-P16 & P43-P67) 

LCD Screen 8

Poster Session - New Technologies and Bioinformatics (P188-P195 & P211-P244) 

20:30 - 23:00 - Ceppelinni & Speakers Dinner (by invitation)

 

Friday, May 10

 

08:30 - 10:00

PLENARY SESSION 3

Solid Organ Transplantation | Advances in Monitoring and Maintenance of Solid Organ Grafts

Main Auditorium

One Study: Mregs, Tregs, DCregs in Kidney transplantation
Birgit Sawitzki (Germany)   


DSA in kidney transplantation: Where to look?
Oliver Thaunat (France)


IgG cleavage for desensitization

Gunnar Tufveson (Sweden)

10:00 - 10:30 - Coffee break & ePoster viewing

10:30 - 12:00

Oral Session 5

Haematopoietic Stem Cell Transplantation

Abstracts O41-O48

Room Sophia Mello Breyner

10:30 - 12:00

Oral Session 6

New Technologies

Abstracts O49-O56

Room Luís Freitas Branco

10:30 - 12:00

Teaching Session 3

HLA HPA HNA in Transfusion Medicine and Transplantation

Room Almada Negreiros
Chairs: Tim Key (United Kingdom), Anthony Poles (United Kingdom)

Overview of HPA and clinically associated conditions
Anthony Poles (United Kingdom)


Molecular basis of HNA
Brigitte Flesch (Germany)


Human neutrophil antibodies associated with antibody mediated rejection in kidney transplant recipients
Tim Key (United Kingdom)

12:00 - 12:15 - Pause

12:15 - 13:00

PhD students and Research Postdocs meet Experts Session 2

(closed session for students and Research Postdocs only)

Room Amadeu de Souza Cardoso

Speaker: Soldano Ferrone (USA)

Free registration requested

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 5 (tbc)

Room Sophia Mello Breyner

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 6

with kind support of Immucor

Room Luís Freitas Branco

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 7

with kind support of One Lambda

Room Almada Negreiros

12:15 - 13:00

Satellite Symposium 8

with kind support of BAG Health Care GmbH

Room Fernando Pessoa

13:00 - 14:00 - Lunch Box

14:00 - 15:30

Oral Session 7

NK and Miscellaneous

Abstracts O57-O64

Room Sophia Mello Breyner

14:00 - 15:30

Oral Session 8

Bioinformatics

Abstracts O65-O72

Room Luís Freitas Branco

14:00 - 15:30

Teaching Session 4

Epitope matching and prediction of alloantibody production after transplant

Room Almada Negreiros
Chairs: Sebastiaan Heid (Netherlands), Nils Lachmann (Germany)

General introduction on B cell epitopes
Sebastiaan Heidt (Netherlands)


General introduction on T cell epitopes    
Eric Spierings (Netherlands)


Identifying highly immunogenic epitope mismatches    
Jennifer McCaughan (United Kingdom)


Correlation of B and T cell epitope mismatches with de novo DSA formation

Nils Lachmann (Germany) 
 

14:00 - 15:30

Special Session: EFIS - EFI

T and B cell memory!

Room Fernando Pessoa

Chairs: René van Lier (Netherlands), Elissaveta Naumova (Bulgaria)

Properties of human tissue-resident T cells

René van Lier (Netherlands)

Maintenance and mobilization of bone marrow resident immune memory cells

Andreas Radbruch (Germany)

Human memory T cells in immunity and autoimmunity

Federica Sallusto (Switzerland))

15:30 - 16:00 - Coffee break & ePoster viewing

16:00 - 17:30

PLENARY SESSION 4

Infection and Immunogenetic Variation | Host Immunogenetic Variation in Infection Disease

Main Auditorium

 

Damage control and disease tolerance
Miguel P. Soares (Portugal)


Evolution, diversity and infection
Gunilla Hedestam Karlsson (Sweden)


HLA, KIR and viral infection
Mary Carrington (United States)

17:30 - 19:00

EFI General Assembly

20:30 - 23:00

Conference Gala Dinner with live music

 

Saturday, May 11

 

08:30 - 09:30

Best Abstract Session

Abstracts O1-O8

Main Auditorium

09:30 - 10:00

18th International Histocompatibility Workshop Report

Main Auditorium

10:00 - 10:30 - Coffee break 

10:30 - 12:00

PLENARY SESSION 5

Regenerative Medicine: a challenge for H&I?

Main Auditorium

Inducing antigen-presenting dendritic cells by direct reprogramming
Cristiana Pires (Portugal)


In vitro biomimetic engineering of a human hematopoietic niche
Paul Bourgine (Sweden)

Tissue Engineering and regenerative medicine
Manuela Gomes (Portugal)

 

12:00 - 12:30

Closing Lecture

Main Auditorium

António Coutinho (Portugal)

12:30 - 13:00

Closing Ceremony

Main Auditorium

PROGRAM